Az egészséges életmód és a kedvező kapcsolati környezettel körülvett, nyugodt terhesség az alapja annak, hogy a legjobb kiindulási feltételeket és a legjobb esélyeket biztosítsuk a gyermek jóllétéhez.
Már jóval a baba születése előtt szülővé válunk. Akkor történik, amikor kiderül, hogy gyermeket várunk, és néha már azelőtt is, amikor felmerül a vágy, sőt a gondolat, hogy gyermeket szeretnénk. És ott, az anya és az apa elméjében és szívében, a képzelet, az álmok és a tervek között kirajzolódik a gyermek gondolata. A várandósság az intenzív gondolkodás időszaka, amely lehetővé teszi a szülők számára, hogy lefektessék az alapokat a babához való kötődéshez.
Egyeseknél ez egy lassú, szinte észrevehetetlen folyamat, másoknál pedig egy gondterhelt érzelem. A gondolatok és az érzelmek az út szerves részét képezik. Ha időt töltünk azzal, hogy figyeljük a baba mozgását a pocakban, elképzeljük, hogy mit csinál, mozog-e és hogyan mozog, sőt, hogy milyen érzelmei és hangulatai vannak, az nem csak képzelet és álmok kérdése: ez már egyfajta kapcsolatteremtés vele, a várakozási idő kihasználása arra, hogy megismerjük őt, hogy a szülés ne találkozás, hanem egymásra találás legyen. A meghallgatás, az elképzelés és a párbeszéd folyamatát az érintéseken és testhelyzeteken keresztül születés előtti kötődésnek nevezzük.
A legjobb táplálásuk már a kezdetektől fogva
Az anyatej nemcsak pótolhatatlan biológiai elem, hanem az anyához való egyedülálló kötődés megerősítése is, amely segít a babának abban, hogy a saját képességeibe vetett bizalommal és biztonsággal nőjön. (felhatalmazás).
Már a kiegészítő táplálás kezdetétől fogva ne csak friss és természetes alapanyagokat válasszon, hanem ossza meg az ételek elkészítését, és üljenek együtt az asztalnál. Ez lerövidíti a tanulási folyamatot, és elősegíti a családi harmóniát és jóllétet.
A táplálkozásnak már gyermekkortól kezdve nemcsak biológiai, hanem pszichológiai, társadalmi és kulturális jelentősége is van. Amint megszületik a baba, azonnal az anya mellére helyezik, hogy elősegítsék a kötődést, és jól kezdődjön a szoptatás: így a babák a lehető legjobb táplálékhoz jutnak, és erősödik az anya és a baba közötti mély kapcsolat, az úgynevezett kötődés. A hónapok múlásával a szoptatással és az első étkezésekkel kapcsolatos pillanatok továbbra is alapvető fontosságúak az emberi kapcsolatok és a pszichofizikai fejlődés szempontjából. A gyermek már a méhen belüli életben megtapasztalja és fokozatosan tökéletesíti táplálkozási és nyelési képességét.
Jó alvás
Az újszülöttek napról napra nőnek, átveszik az irányítást a testük felett, megerősödnek, felépítik immunvédelmüket, megtanulják kezelni érzelmeiket, felismerik szeretteik hangját és kommunikálnak velük.
Az alvás döntő fontosságú olyan fiziológiai folyamatok és mechanizmusok aktiválásához, amelyek elengedhetetlenek a baba harmonikus növekedéséhez és tevékenységének fejlődéséhez. Ezért a jóllétük támogatásához kulcsfontosságú, hogy biztosítsuk számukra azokat a feltételeket, amelyek mellett jól és biztonságosan tudnak aludni.
A lefekvés ideje és a gyermek csontnövekedése között közvetlen összefüggés van. Különleges mechanizmusoknak, például a sejtek szaporodását irányító növekedési (szomatotrop) hormon felszabadulásának köszönhetően a csontok megnyúlnak és a csontváz átmérője megnő. A hormont az agyalapi mirigy termeli, amely a koponyaalapon található, és főként alvás közben működik.
Egészség, ami a legértékesebb
A gyermek jelenlegi és jövőbeli egészségét nagymértékben befolyásolja a terhesség előtt és alatt, valamint a gyermek első életévei alatt kialakított életmód és döntések.
A szülészet munkatársai a baba életének első pillanataitól kezdve gyorsan felmérik a baba állapotát (1): a szívverés és a légzésszám, az izomtónus, a reflexek és a bőr színe az az öt paraméter, amelyet értékelnek, és a baba egy 0-tól 10-ig terjedő értékelést kap, az úgynevezett Apgar értéket, amely az Appearance, Pulse, Grimace, Activity and Respiration (megjelenés, pulzus, grimasz, aktivitás és légzés) rövidítése, azaz a bőrszínt, a szívverést, az orr-garat stimulációra adott reflexet, az izomtónust és a légzést vizsgálja.
Szerető gondoskodás és figyelem
A gyermekéről való gondoskodás azt is jelenti, hogy figyelmességgel és öleléssel árasztja el, és tudatosan reagál a szükségleteire. Az Ön gyermekének nincsenek „szeszélyei”, csak szükségletei.
A gyermekéről való gondoskodás nem csak azt jelenti, hogy helyesen táplálja, vigyáz az egészségére, és biztosítja a legjobb feltételeket az egészséges pihenéshez. Azt is jelenti, hogy figyelmességgel és öleléssel halmozza el, és tudatosan reagál a szükségleteire. Azt is jelenti, hogy a családon belül egy olyan barátságos és nyugodt helyet alakítanak ki, ahol a baba védve és biztonságban érezheti magát. A szülők apró, de nélkülözhetetlen napi gesztusokkal sokat tehetnek a gyermekek jóllétének és pszichofizikai fejlődésének előmozdításáért.
Az élet első heteiben semmi sem nyújt nekik olyan kellemes érzést, mint egy ölelés: az anya karjaiba zárva biztonságban érzik magukat, felismerik az illatát, a szívverését, a hangját; minden az anyaméhben tapasztalt kellemes érzéseket idézi fel bennük. Ahhoz, hogy megszokják az új életüket, hogy megtanulják felfedezni önmagukat és a környezetüket, nagyobb szükségük van a szüleikre, mint valaha.
A gyermek harmonikus fejlődése
A gyermek motoros, érzelmi és szociális fejlődését elősegítő viselkedésmódok és szokások átvételével az anya és az apa (és mindazok, akik gondoskodnak a babáról) nagyban hozzájárulnak a gyermek boldog fejlődéséhez.
A gyermek életének első évei számtalan felfedezés és teljesítmény sorozatából állnak. Attól a pillanattól kezdve, hogy megszületnek, és látszólag nem csinálnak mást, mint alszanak, esznek, sírnak vagy csodálkozó szemekkel nézelődnek, a babák erősödnek, kiélesítik érzékeiket, befejeződik a még éretlen idegrendszerük fejlődése, és információkat szívnak magukba az őket körülvevő világról, táplálkoznak gondozóik szeretetéből, megtanulnak tárgyakkal és emberekkel kapcsolatba lépni, mozogni, kommunikálni. Anya és apa válik számukra az alapvető biztos ponttá, még inkább, mint valaha.
Thomas Berry Brazelton gyermekgyógyász és gyermekpszichiáter szerint „a szülők feladata nem az, hogy újszülött gyermekük jellemzőit összehasonlítsák valamelyik másik gyermekével, hanem az, hogy megfigyeljék, meghallgassák és élvezzék gyermekük sajátos életmódját”.
A kora gyermekkori termékek helyes kiválasztása
Mindössze néhány nappal a születés után, a szülészet elhagyásakor az újszülöttnek szembe kell néznie az első útjával. A család hazatérése érzelmes pillanat, amelyet számtalanszor elképzeltek és gyakran aprólékosan előkészítettek, bár néha szorongással és aggodalommal élik meg.
A gyermekápolási termékek kiválasztása és helyes használata fontos szerepet játszik a gyermek megfelelő fizikai és kognitív fejlődésében és a gyermek jóllétének támogatásában. A székeket, a babakocsikat, a babaszobákat általában jó előre kiválasztják, a barátok és az üzletek ajánlásai alapján, de paradox módon anélkül, hogy a valódi felhasználót megkérdeznék.
A kora gyermekkori termékek választéka nagyon széles és változatos, és megfelel a gyermekről gondoskodók eltérő ízlésének és funkcionális igényeinek. Azonban tisztában vannak-e azzal a szülők, hogy ezek a termékek milyen hatással lehetnek gyermekük megfelelő testi és lelki fejlődésére?